Lokalavisa satset stort da lokalt fotballtalent ble proff i Tyskland

– Jeg har vært vikar i sporten i NRK, TV 2 og BT, og ville bli sportsjournalist veldig lenge, men dette er første gang jeg blir sendt til utlandet, sier Os og Fusaposten-journalist Anniken Steen Birkhaug.

Anniken Steen Birkhaug fikk god tilgang til Linnea Sælens hverdag i Wolfsburg.
Publisert
Lesetid: 3 min

Det er minst ti år siden noen fra Os og Fusaposten sist ble sendt på utenlandsoppdrag, og det var for å dekke skiskyting i Ruhpolding, forteller journalist Anniken Steen Birkhaug til Journalisten.

Det er i alle fall det de har kommet frem til når diskusjonen har gått i redaksjonen.

Da det lokale fotballtalentet Linnea Sælen (20) gikk til tyske Wolfsburg i fjor, kom imidlertid ideen om å på nytt reise til Tyskland og satse på reportasjetur.

– Utrolig kult

Wolfsburg er blant Europas fotballstorheter på kvinnesiden, og det ble viet stor oppmerksomhet i lokalmiljøet da Sælen gikk fra Arna-Bjørnar til det tyske laget.

– Idéen kom fra en kollega på et morgenmøte, og vi hadde jo hatt det i tankene, sier Birkhaug til Journalisten.

Birkhaug måtte sende e-post til NJ for å vite om hun hadde krav på ekstra lønn for reise.

Det ble fremmet forslag fra kollegaen om å sende Birkhaug, som i grunnen var usikker på om det var økonomi i avisa til å sette i gang et slikt prosjekt. Med redaktør Jostein Halland var positiv med én gang, forteller Birkhaug, og tur ble det.

– Det er utrolig kult at vi fikk satse.

Det viser at man har lyst til å ta et skritt opp, og at avisen skjønner hvor stort det er at en lokal spiller går til en av Europas største klubber, fortsetter hun: 

– Jeg har vært vikar i sporten i NRK, TV 2 og BT, og ville bli sportsjournalist veldig lenge, men dette er første gang jeg blir sendt til utlandet.

Sjelden kost

Reportasjetur til utlandet er en såpass sjelden affære for Os og Fusaposten at da Birkhaug jobbet med budsjettet for prosjektet, fikk hun beskjed av redaktør om å sende e-post til Norsk Journalistlag for å finne ut av om hun skulle ha noe ekstra betalt for turen, forteller hun.

– Ingen av oss visste at man faktisk skal ha betalt for selve reisen!

Birhaug reiste til Tyskland 1. mai-helgen, og forteller at hun fikk en tilgang som er få journalister forunt, der hun var skyggen til Sælen på trening, kamp og hjemme i leiligheten med besøk av både foreldre og kjæreste.

– Dette er en fotballspiller helt i starten av sin internasjonale karriere, så jeg fikk jo virkelig tilgang. Jeg har filmet alt og skal blant annet også lage en slags minidokumentarserie, og vise livet hennes i storklubben. Det blir alt fra puslespillsamling til A-lagskamper.

Elsker lokalavis 

Birkhaug håper resultatet fra reportasjereisen får vist frem hvordan ting fungerer i internasjonal fotball, og tror at selv de som ikke er fotballinteressert vil kunne bli engasjert i en innside man ellers ikke ser.

– Nå har jeg ikke vært på jobb ennå, for jeg har avspasert siden, men jeg tror det blir veldig bra når man kommer så tett på en fotballspiller i utlandet.

Birkhaug håper også at leserne deres synes det er kult at lokalavisa har reist ned, og tror at slike satsinger kan bidra til å heve statusen hos publikum.

– Jeg elsker lokalavis, og Os er lite nok til at alle kjenner alle. De har sett at hun gikk til Wolfsburg og lurer sikkert på hva hun gjør der, liksom.

– Dette bare gjør vi

Redaktør i Os og Fusaposten, Jostein Halland, sier til Journalisten at utenlandsturer for å dekke fotballproffer er noe de ikke veldig ofte tar seg råd til.

– Nå så vi at det var mulig og at det passet for Linnea Sælen og familien. Det var økonomisk rom for å sende henne av gårde. Det ble ikke så dyrt heller. Da tenkte vi «dette gjør vi bare», og så lager vi en fyldig og god reisereportasje der vi kommer tett på en fotballproff i en av de største klubbene i Tyskland.

Nå er Halland spent å se resultatet som kommer, og er sikker på at produktet kommer til å bli bra.

– Så er det kjekt at vi som lokalavis kan gi journalistene mulighet til å gjøre sånne stunt. Det er ikke gitt at man har økonomi og ressurser til det.

Det gjør noe med motivasjonen til journalister at man ser det er mulig å få til artige ting, også i en liten redaksjon, sier han.

– Jeg tror vi blir godt synlige gjennom et sånt stunt, og at det hjelper på merkevaren vår. Jeg håper selvfølgelig at det redaksjonelle produktet skaper oppmerksomhet, gir sidevisninger og abonnementer. Men jeg ser flere positive sider for Os og Fusaposten med dette prosjektet.

Powered by Labrador CMS