Medier vil sponse løgntest

Telemarksavisa har tilbudt seg å dekke utgifter til en løgntest av Gamal Hosein. Avisa skal være en av flere medier som vil hjelpe til å betale utgifter til testen.

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Gamal Hoseins forsvarer, advokat John Christian Elden, sier til VG at flere medier har tilbudt seg å hjelpe til å betale løgntesten for Hosein. Han vil ikke gi noen navn. Telemarksavisas nyhetsredaktør Lars Kise bekrefter imidlertid at de har kontaktet Elden og tilbudt seg å dekke noen av utgiftene ved en slik test.

Test med løgndetektor har ikke beviskraft i norsk rett. Det slo Høyesterett fast for ti år siden. Førsteadvokat i Vestfold og Telemark, Arnfinn Hval, tror ikke de vil endre på det. Spørsmålet er likevel om en test vil kunne påvirke juryen.

Gamal Hosein er for tiden fri med meldeplikt, mens han venter på at ankesaken skal komme opp. I sommer ble han dømt til ti års fengsel i Skien og Porsgrunn tingrett for å ha drept sin kone Gry Hosein.

Powered by Labrador CMS