Klager mener blant annet at artikkelen kan ha skadet Motvind Norge ved å svekke organisasjonens troverdighet.
Svekker organisasjonens troverdighet
I artikkelen blir styreleder i Motvind Norge, John Fiskvik, intervjuet om organisasjonens arbeid med bekjempelsen av vindkraftutbygging i Norge.
«Etter gjennomgang av artikkelen mener vi at det er flere brudd på Vær Varsom-plakaten (VVP) , som vi ønsker å bringe til PFU for vurdering», skriver Grøtta Grav i klagen.
Motvind Norge mener blant annet at Europower «fremsetter tolkninger og antagelser som ikke korrekt gjengir meningsinnholdet til John Fiskvik». De mener samtidig at avisa formidler påstander som Fiskvik ikke fikk mulighet til å imøtegå.
Klager inn på fem punker
Motvind Norge mener i tillegg at artikkelen inneholder flere sterke påstander om organisasjonen uten klar identifikasjon av kilder eller tilstrekkelig kildekritikk.
«Dette gjelder blant annet påstanden om at Motvind Norge sprer feilinformasjon, uten at det spesifiseres hva denne feilinformasjonen består av eller hvem som hevder dette», står det i klagen.
Helt til slutt i klagen skriver Grøtta Grav:
«Vi har bedt om at nødvendige korreksjoner gjøres i artikkelen. Dette ønsker ikke
Europower å gjøre».
Annonse
Klagen gjelder VVP punkt 3.1 om identifikasjon av kilder, 3.2 om kildekritikk, 3.7 om korrekt gjengivelse av kilder, 4.14 om rett til samtidig imøtegåelse og 4.2 om å skille nyhetsstoff og kommentar.
Uenige i innholdet av klagen
Ansvarlig redaktør og daglig leder i Eurpower, Ole Petter Pedersen.Foto: Privat
Ansvarlig redaktør og daglig leder i Europower, Ole Petter Pedersen, bekrefter overfor Journalisten at de har mottatt en PFU-klage fra Motvind Norge.
Han forteller at de har forsøkt å få til en minnelig ordning, noe Motvind Norge nylig avviste.
Europower er i utgangspunktet uenige i innholdet i klagen, forteller Pedersen som legger til at de er i gang med å forfatte et grundig motsvar når Journalisten ringer.
– Det er litt merkelig at de klager på et omfattende intervju der deres egen styreleder får snakke ganske detaljert om hvordan Motvind jobber og som i tillegg, etter intervjuet, også er sitatsjekket, sier han.
Han legger til:
– Vi synes vel i denne saken at de har fått veldig god anledning til å møte den kritikken som har kommet, de har også fått svare på mye kritikk som ikke nødvendigvis utløser samtidig imøtegåelse.
Nylige artikler
– Tildelt rollen som representant for «konspirasjonsteoretikerne»
– Blir fint å få satt en sluttstrek
Når et helt fagområde blir en journalistisk hvit flekk
Hvordan dekke en redaktør som bryter alle normer?
17 kjappe
Mest leste artikler
NRK ba ansatte slutte å strømme gravferden på nettet
Forkaster Se og Hørs anke etter Høiby-rettssaken
Hvordan dekke en redaktør som bryter alle normer?
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
Redaktørens avgang overrasket: – Skaper ikke akkurat ro