Amerikanske Chris Gloninger slutter som væranker og flyttet fra Iowa til Boston etter drapstruslene.
Foto: AP Photo / Charlie Neibergall
Klimaendringer:
TV-meteorolog sluttet i jobben etter drapstrusler
Rapporterte om ekstremvær som følge av klimaendringer.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
I jobben sin som sjefmeteorolog ved TV-stasjonen KKCI i Iowa, USA, snakket meteorologen Chris Gloninger engasjert om værfenomener og koblet intense stormer, varmere vær og mer ekstremvær til den stadig varmere planeten vår, skriver NRK.
Gloningers værrapporter ble mottatt med dyp skepsis i den konservative delstaten Iowa.
Ifølge tall fra Pewresearch, mener kun 23 prosent av republikanerne som deltok i undersøkelsen at klimaendringer er en stor trussel mot landets velstand. Antallet har ikke økt de siste ti årene. Blant demokratene er det derimot 78 prosent som mener det samme, og antallet har økt med årene.
Sommeren 2022 fikk Gloninger drapstrusler fra en rasende seer.
– Det var veldig skummelt. Truslene var konkrete, og ble fulgt av mange og intense ubehagelige mailer, sier Gloninger til NRK.
Videre gikk Gloninger til en terapeut, som sa han hadde fått posttraumatisk stress som følge av truslene.
Mannen som kom med truslene fikk en bot på 105 dollar, ifølge Gloninger. Selv bestemte han seg for å slutte i jobben og flytte til Boston.
Han jobber fortsatt med klima, nå som forsker.
– Dette er jo vitenskap. Men i USA handler ikke klimaendringer om vitenskap, men om politikk. Det er veldig synd, sier Gloninger til NRK.
Nylige artikler
Når unge henges ut – og hatet følger etter
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
17 kjappe
Vil ha TV 2s skjulte opptak opp i PFU: Samler underskrifter
Teknolog om KI-optimisme: – Er redaktørane litt naive?
Mest leste artikler
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
Politianmelder og klager Sandefjords Blad inn for PFU
Slik hadde norske journalister stemt hvis det var valg i morgen
Kaller journalisten uvenn fra studietiden
Hva om VGs journalist hadde vunnet millioner sammen med kilder?