Den fengslede Wall Street Journal-journalisten Evan Gershkovich er frisk og i god form, ifølge USAs ambassadør i Russland Lynne Tracey.
Foto: Maxim Shemetov / Reuters / NTB
Evan Gershkovich
USAs ambassadør har besøkt fengslet journalist i Russland
USAs ambassadør i Russland sier Wall Street Journal-journalisten Evan Gershkovich er i god form, etter at hun mandag besøkte ham i fengselet i Moskva.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– Jeg besøkte Evan Gershkovich i dag i Lefortovo-fengselet. Det er første gang vi har fått se ham siden han ble urettmessig fengslet for over to uker siden, sier ambassadør Lynne Tracy.
– Han er ved god helse og er fortsatt sterk, sier hun videre.
Gershkovich, som jobber for Wall Street Journal, ble pågrepet i mars og siktet for spionasje. USA, flere vestlige land, medier og menneskerettsorganisasjoner har fordømt pågripelsen.
USAs utenriksminister Antony Blinken sa forrige uke at Gershkovich var urettmessig pågrepet, noe som åpner dørene for at USA kan legge press på andre lands myndigheter og få tilgang på andre ressurser for å søke å få ham løslatt, ifølge Wall Street Journal.
Nylige artikler
20 påske-SPESIAL-kjappe
Frilansere trenger mer enn fellesskap
Marianne har drevet tre lokalaviser helt alene i 18 år – nå er det slutt
Ansvaret stopper ikke ved skyens kant
Usikker på om Dagbladet skal ha politisk redaktør
Mest leste artikler
Usikker på om Dagbladet skal ha politisk redaktør
Marianne har drevet tre lokalaviser helt alene i 18 år – nå er det slutt
Niklas Kokkinn-Thoresen blir sjefredaktør i Se og Hør
TV 2-kommentatoren etter Høiby-saken: – Har en bismak
Ansvaret stopper ikke ved skyens kant