Motedesigner Vivienne Westwood under en demonstrasjon til støtte for Julian Assange i juli 2020.
Foto: Matt Dunham / AP / NTB
Julian Assange
Assange ber om å få perm fra fengselet for å gå i begravelse til motelegende
Wikileaks-stifter Julian Assange ber om å få tillatelse fra fengselet til å delta i begravelsen til motedesigneren Vivienne Westwood.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Vivienne Westwood døde torsdag, 81 år gammel. Motelegenden var kjent som punkens gudmor og har engasjert seg i Assanges sak.
Julian Assange ber om å få permisjon fra fengselet han sitter i mens han kjemper mot å bli utlevert til USA. Det bekrefter kona hans, Stella.
Westwood kledde seg i 2020 ut som en kanarifugl og stilte seg opp i et stort fuglebur i London for å protestere mot den mulige utleveringen av Assange.
– Vivienne var en klippe for anti-establishmentet. Modig, kreativ, tankefull og en god venn. Det beste av Storbritannia. Hun vil bli dypt savnet av meg og mange andre, sier Assange.
Nylige artikler
Farvel med en mektig og fargerik fagforeningsleder
17 kjappe
Diktat i Altinget: Lokal lønnsøkning på 14.500 kroner over to år
Moms-tabben som kan fikses
Meiner vi har nådd toppen for nettaviser
Mest leste artikler
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
Slik hadde norske journalister stemt hvis det var valg i morgen
Hvis det er offentlig, hvorfor holder du det skjult for meg?
Nord og ned – og en skikkelig opptur