- Bare journalister kan fortsatt kuttes
Mediekonsernene har effektivisert alt annet. Det eneste stedet man fortsatt kan spare er i redaksjonene, mener medieviter Johan Roppen.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Johan Roppen er medieviter ved Høgskulen i Volda. Han har studert Orkla Media og skal forsvare sin avhandling: «Orklas lange revolusjon. Konsern, redaktører og journalistikk i Orkla Medias norske aviser 1985-2000» 8.november.
Medieviteren hevder blant annet at konsernet har effektivisert alle steder og at det eneste man nå kan spare er utgifter til journalistlønninger.
- Det er ikke så mye annet å kutte igjen. Nå har de solgt eiendommene og leier dem tilbake, de har effektivisert alt som har med administrative ting å gjøre, blant annet ved å samle trykkeriene, sier Johann Roppen til Propaganda
Han understreker at ammevilkårene for journalistikken har endret seg dramatisk, faktisk så dramatisk at han vil bruke revolusjonsbegrepet.
- Budskapet er at mediekonsern er i en ny utvikling i Norge. Denne utviklingen er ikke kommet til noe sluttpunkt, men vil fortsette, sier Roppen.