Svensk aviseier kritiserer Fem Store

Stig Fredriksson, som eier rundt 20 prosent av Stavanger Aftenblad, stiller seg svært undrende til det som skjer mellom de store avisene i Norge, skriver Aftenbladet.

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Han sier at han som avisens største aksjonær ikke har fått noen orientering fra styrelederen om saken enn det han finner i norske medier.

– Det forundrer meg at styreledere som ikke eier noe av bedriftene, har det så travelt med å endre eierstrukturen, og jeg spør meg hva motivet for denne operasjonen er, sier Fredriksson.

Han har sett at Aftenpostens administrerende direktør betegner sammenslåingen som «industrielt riktig», og skjønner at det ser slik ut fra Oslo.

– Aftenposten kan få full kontroll over alle de største regionavisene i Norge uten å investere en krone. Det er riktig for dem, men er det riktig for aviseierne i Stavanger, Bergen, Trondheim og Kristiansand, og er det riktig for leserne og brukerne av mediene i disse regionene, spør han.

Fredriksson ser planen om å slå sammen Aftenposten, Stavanger Aftenblad, Bergens Tidende, Adresseavisen og Fædrelandsvennen til Media Norge både som et spørsmål om mediepolitikk, publisistikk og som gammeldags kapitalisme. Han etterlater ingen tvil om at han er meget kritisk til planen.

Diskusjonen nå om at Schibsted skal selge seg ned noen prosent for ikke å stange hodet i eierskapsloven, betegner han som «fiffel» med tall.

– De vil uansett få full kontroll, sier han.

Fredriksson avslører at han også ser med atskillig skepsis på byggingen av det nye mediehuset til Aftenbladet.

– Det virker gammeldags å skulle styrke Aftenbladet med et nytt hus. Etter mitt skjønn, burde man helle brukt penger på å styrke det redaksjonelle innholdet, sier han.

Powered by Labrador CMS