- Injurierende, mener Giske
Trond Giske mener Høyre kommer med injurier overfor journalister og redaktører i A-pressen, og nekter for at han har gitt etter for press.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Opposisjonen i Stortinget gikk i går til nytt angrep på kulturminister Trond Giskes uttalelser om mulig kjøp og salg av aviser mellom A-pressen og Orkla Media. I Stortinget spontane spørretime onsdag lot både Frp, KrF, Høyre og Venstre spørsmålene hagle over Giske, i et forsøk på å så tvil om statsrådens håndtering av medieeierskapsloven.
Ifølge Dagsavisen svarte Giske blant annet følgende:
– Jeg reagerer på at Høyre omtaler A-pressen som en «aggressiv politisk aktør». Det slår meg at det er et stort behov for å å skape et inntrykk av samrøre og et skummelt bilde av A-pressen. Egentlig er dette dypt injurierende overfor A-pressens journalister og redaktører, svarte Giske blant annet.
– Er det slik man får tilbakebetalt i sosialdemokratiet? spurte Venstres Trine Skei Grande, og beskyldte Giske for å hjelpe LO-leder Valla til å kjøpe Orkla Media – som en slags takk for sist for LOs pengestøtte i til Aps valgkamp.
– Nei, svarte kulturminister Trond Giske, og gjentok sitt svar fra tidligere: Allerede 18. november 2004 påpekte han at medieierskapsloven ikke har «vanntette skott». Han nekter fortsatt for at han har ombestemt seg eller endret kurs etter press fra A-pressen.