Kan bli fire stiftere bak Senter for kildebevissthet

Roger Aarli-Grøndalen
nyhetsstudio

Regjeringen vurderer å støtte etableringen av et nasjonalt Senter for kildebevissthet. Det kom frem da regjeringen i går la frem strategien for å styrke motstandskraften mot desinformasjon, skriver prosjektgruppa bak senteret i en pressemelding.

Hvis senteret er en del av statsbudsjettet til høsten og at det vedtas i Stortinget, er planen at det blir etablert som en uavhengig stiftelse.

Den Norske Forleggerforening, Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner (LNU) og Norsk Presseforbund har allerede vedtatt at de ønsker å være blant stifterne. I tillegg har Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU) søkt Kunnskapsdepartementet om tillatelse til å gå inn som stifter.

Da vil Senter for kildebevissthet springe ut av aktører fra forlagsbransjen, frivillig sektor, mediebransjen og akademia.

– Det er virkelig bra at regjeringen ser viktigheten av å etablere et slikt kraftsenter mot desinformasjon. Nå håper vi at regjeringen sørger for gode rammebetingelser for senteret. Her går viktige samfunnsaktører sammen for å kunne jobbe på tvers av sektorer for å møte en av de største utfordringer vårt demokrati står overfor, sier administrerende direktør Trine Skei Grande i Forleggerforeningen.

Senterets hovedoppgave skal være å fremme kritisk tenkning og kildebevissthet i møte med digitale informasjonskilder. I tillegg til undervisning, skal senteret være en pådriver for samarbeid mellom relevante kunnskaps- og forskningsmiljøer for å fremme ny kunnskap og forskning innen feltet.

Elin Floberghagen, generalsekretær i Norsk Presseforbund, påpeker at redaktørstyrte medier er en sentral del av samfunnets beredskap mot desinformasjon, men ikke tilstrekkelig alene:

– Vi oppfordrer regjeringen til å støtte dette brede initiativet for et senter for kildebevissthet. For oss har det vært avgjørende at et slikt senter må springe ut fra ulike sektorer i samfunnet, noe som gjenspeiles i de fire aktørene, sier Floberghagen.

Stiftelsen vil være avhengig av økonomisk støtte over statsbudsjettet.

Det var Faktisk.no som i et innspill til Kultur- og likestillingsdepartementet i fjor foreslo at det opprettes et Senter for kildebevissthet, og som bygger videre på arbeidet som gjøres i det som i dag er skoleavdelingen til Faktisk.no, Tenk.

Siden oktober i fjor har en prosjektgruppe bestående av Helje Solberg (NRK), Øyvind Næss (VG) og Stian Eisenträger (Faktisk.no) arbeidet med å konkretisere planen. I tillegg har Deloitte gitt prosjektet pro bono-støtte med konsulenthjelp fra Helene Holand og Danat Tekie. Prosjektet har også fått økonomisk støtte fra Gjensidigestiftelsen og Google.

Powered by Labrador CMS