Kun på TV klarte NRK å nå nynorsk-målet i 2023.
Foto: Marte Vike Arnesen
NRK klarte ett av tre nynorsk-mål
Underleverer på nett og radio.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Tall fra NRK viser at rikskringkasteren ikke klarte å oppnå målet om 25 prosent nynorsk på nett og radio. Imidlertid klarte NRK å nå målet for TV.
I 2023 var nynorskandelen på NRK (2022-tall i parentes):
- NRK Radio: 22 prosent (22,7)
- NRK TV: 27,9 prosent (27,2)
- NRK.no: 22,4 prosent (20,9)
I NRKs vedtekter heter det at minst 25 prosent av innholdet skal være på nynorsk. Dette kravet må være oppfylt på hver plattform.
Språksjef i NRK, Karoline Riise Kristiansen, forteller til Framtida.no at hun er fornøyd med at nynorskandelen ligger på over 25 prosent totalt, men hun mener samtidig at det ikke er bra nok at to av tre kanaler ikke når målet.
– Vi burde selvsagt klare 25 prosent nynorsk på hver enkelt plattform, både TV, radio og nett, skriver hun i en e-post til Framtida.no.
Leder i Norsk Målungdom, Tobias Christensen Eikeland, mener NRK må ansette flere journalister som bruker nynorsk.
– Vi er selvsagt kjempeglade for at NRK får det til på TV, men vi er ikke forbnøyde fordi en av de viktigaste arenaene er på nett, sier han til Framtida.no.
Nylige artikler
Meiner vi har nådd toppen for nettaviser
Lokalavisa satset stort da lokalt fotballtalent ble proff i Tyskland
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Nord og ned – og en skikkelig opptur
Hvordan dekke fotball-VM i et uforutsigbart USA
Mest leste artikler
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
Slik hadde norske journalister stemt hvis det var valg i morgen
Politianmelder og klager Sandefjords Blad inn for PFU
Vil ha TV 2s skjulte opptak opp i PFU: Samler underskrifter