Den «gråtende» komikeren Tony Barieri lurte pressen etter Trump-dommen.
Skjermdump NRK
NRK lurt av komiker
NRKs utenriksredaktør beklager.
Denne artikkelen er over ett år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Torsdag kveld ble Donald Trump funnet skyldig på alle tiltalepunkter i forbindelse med saken om hysjpenger til pornoskuespillere Stormy Daniels. I forbindelse med dommen var NRK blant mediene som sendte et intervju med en gråtkvalt mann.
Fredag skriver NRK at de ble lurt, og at mannen egentlig er den amerikanske komikeren Tony Barieri, som var sendt ut i New Yorks gater av talkshowet Jimmie Kimmel Live.
Barieri spilte rollen som Trump-tilhengeren Jake Byrd og ble intervjuet av flere medier, ifølge NRK. Under Reuters direktesending sa han blant annet at Donald Trump aldri har løyet og at kvinners vaginaer blir gretne etter fødsel, og at Trump dermed måtte ha en affære.
NRKs utenriksredaktør Sigurd Falkenberg Mikkelsen beklager i overfor NRK.no at innslaget ble publisert.
– Intervjuet ble spilt over til NRK via live-overføringen til Reuters fra New York etter at avgjørelsen var klar. Det ble plukka opp og brukt i en video på NRK.no. Vi vet at det er folk som bevisst prøver å lure media. Her lykkes de. Det beklager vi, sier Falkenberg Mikkelsen til NRK.
Nylige artikler
Ut å stjele tillit
Slik plasseres mediene under Høiby-rettssaken
Utelukker ikke å ta over som NJ-leder
Inviterer frilansarar og vaskepersonell
Vurderer tilsynssak: Ber TV 2 redegjøre for Champions League-tabben
Mest leste artikler
– ALFA står på trygg juridisk grunn
Vurderer tilsynssak: Ber TV 2 redegjøre for Champions League-tabben
Ble arrestert i Qatar – nå beklager FIFA
Inviterer frilansarar og vaskepersonell
Julefilmer for journalister: Lei av nisser, marsipan og forutsigbare romanser?