Pressens Faglige Utvalg:

«Rettssikkerhet for alle!» klager Morgenbladet til PFU

Har også reagert mot VG og iNyheter etter Shada-dekning.

Publisert Sist oppdatert
Lesetid: 2 min

«Denne teksten har vært usedvanlig tungrodd å få ferdig. Ikke fordi mektige krefter på innsiden av Morgenbladet har motarbeidet meg fordi de vil legge lokk på sannheten. Men fordi redaksjonen har vært nøye med å følge presseetikkens krav til saklighet og faktaopplysning, og da er det mange av påstandene som florerer i debattene på nett, og som det kunne være fristende å gjengi som eksempler, som helt enkelt ikke kan settes på trykk».

Det skriver psykologiprofessor og Morgenbladet-kommentator Ole Jacob Madsen i en kommentar i avisa, publisert i april.

Nå blir kommentarens saklighet og faktaopplysninger tema for Pressens Faglige Utvalg, etter klage fra foreningen Rettssikkerhet for alle!.

Klager på fem punkter

Madsens kommentar handler om hvordan mistillit til og konspirasjonsteorier om norsk barnevern florerer på nettet og i Facebook-grupper, og det er i denne konteksten foreningen blir trukket fram.

«En fellesnevner for initiativtagerne synes å være selvopplevde erfaringer med påståtte justismord og ugyldige oppsigelser. Uredde whistleblowere som selv rammes for å stå opp mot urett, inngir tillit og troverdighet. Men sakene Rettssikkerhet for alle! produserer i en stri strøm, reiser spørsmål om legitim maktkritikk kan tippe over i en mistillitsindustri», skriver Madsen i kommentaren.

Klagen fra foreningen gjelder Vær varsom-plakatens punkter 2.2 om uavhengighet, 3.2 om opplysningskontroll, 4.1 saklighet og omtanke, 4.14 om samtidig imøtegåelse og 4.15 om tilsvar.

Reagerer på tilsvarshåndtering

Rettssikkerhet for alle! mener det fremsettes påstander om foreningens arbeid, metoder og motiver uten dokumentasjon, at foreningen omtales med stigmatiserende begreper og at teksten inneholder sterke beskyldninger av faktisk art som de ikke ble forelagt før publisering.

Foreningen fikk tilsvar på trykk, men mener tilsvarsretten ikke ble tilstrekkelig ivaretatt fordi teksten «ble redusert» og navngitte enkeltpersoner ikke fikk anledning til å gi individuelt tilsvar.

Foreningen mener også at det er rollesammenblanding at avisa ikke presenterer en sammenheng om at Madsen «jobber på et institutt som utdanner morgendagens psykologer, blant annet gruppen som skal bli sakkyndige i barnevernet og kan tjene over to millioner kroner per år på faste oppdrag for barnevernet».

PFU-sekretariatet opplyser at klagesaken er igangsatt, og dermed skal gjennom en tilsvarsrunde.

Morgenbladets sjefredaktør, Sun Heidi Sæbø, opplyser at de ikke har sendt tilsvar ennå og ikke har kommentar til saken.

– Vi vil komme med vårt svar og ser frem til behandlingen i PFU, skriver hun i en sms.

Har reagert mot andre medier

På egne nettsider har foreningen Rettssikkerhet for alle! de siste månedene publisert meldinger om ulike formelle trinn mot andre medier.

Foreningen skal blant annet ha sendt PFU-klage mot VG etter avisas gransking rundt den såkalte Shada-saken tidligere i år. PFU-sekretariatet opplyser å ha mottatt en slik klage, men at den foreløpig ikke er vurdert.

VG har således heller ikke fått noen orientering om og innsyn i denne, melder PFU-rådgiver Trude Hansen.

Foreningen skriver at de også har bedt Medietilsynet om å revurdere pressestøtten til iNyheter etter omtale av personer intervjuet på foreningens YouTube-kanal. iNyheter har selv omtalt denne henvendelsen.

Powered by Labrador CMS