Svarer om iNyheter: 
– Blir umulig å bidra

Viktig å reagere tydelig på falskt narrativ om at redaktører, redaktørforeningen og advokater har hemmelige avtaler om hva som kan publiseres, uttaler Reidun Kjelling Nybø.

Reidun Kjelling Nybø svarer etter kritikk fra nå utmeldt NR-medlem Jonas Sætre.
Publisert Sist oppdatert
Lesetid: 3 min

– Vi synes det er synd at Jonas Sætre melder seg ut og har svart ham direkte, men har selvfølgelig full respekt for hans valg. Det er organisasjonsfrihet i Norge, uttaler generalsekretær Reidun Kjelling Nybø i Norsk Redaktørforening.

Hun responderer på Journalistens omtale av at Stord24-redaktør Jonas Sætre velger å gå ut av foreningen fordi han reagerer på uttalelser fra NR-ledelsen om det alternative mediet iNyheter, som har skapt storm med sine publiseringer denne uka.

Sætre reagerte blant annet på at NR-ledelsen omtalte iNyheter som en blogg i et innlegg i VG, og at Nybø uttalte til Journalisten at iNyheter ikke driver med journalistikk. Han understreket at utmeldingen ikke var et forsvar for iNyheter.

– For meg er dette en prinsipiell sak. iNyheter må tåle å bli kritisert, men kritikken trenger ikke å komme fra redaktørforeningen, sa Sætre til Journalisten.

– Feilaktige opplysninger som premiss

Nybøs uttalelser kom etter at iNyheter først skrev at «pressen ved Norsk Redaktørforening og utvalgte norske redaktører» hadde inngått en avtale med Jaglands advokat Anders Brosveet om å ikke omtale Jaglands sykehusinnleggelse. Noe NR og redaktører har avvist at har noe hold i virkeligheten.

– Dette har vært en krevende sak å håndtere for oss der vi har mange hensyn å ta. Vi vil gjerne være så åpne som mulig. Det er jo noen av de prinsippene som ligger til grunn for NRs virksomhet. Samtidig må vi ta hensyn til våre medlemmer og deres kildekontakt. Det er viktig for oss at de som kontakter oss ikke skal oppleve at vi går videre med informasjon som blir delt med oss, skriver Nybø.

– Derfor kan vi ikke gå i detalj når det gjelder rådgivingen vi gir og derfor har vi heller ikke kunnet svare på iNyheters spørsmål. Det iNyheter ville var at vi skulle i detalj i den aktuelle saken. I dag har vi forsøkt å utdype dette til iNyheter og vi har også omtalt problemstillingene saken reiser i en kronikk i VG, fortsetter Nybø.

– Det som gjorde at vi reagerte på iNyheters opptreden var at de publiserte påstander som ikke var sanne og korrekte uten å faktasjekke dette før publisering. Da vi gjorde dem oppmerksom på det, gjorde de ingenting for å rette opp feilene, skriver generalsekretæren, og legger til:

– Og når feilaktige opplysninger fortsetter å være premiss for videre spørsmål og videre saker, blir det egentlig umulig å bidra til dette utover det vi allerede har gjort. 

iNyheter-redaktør Helge Lurås har forsvart publiseringene overfor både Journalisten og andre medier.

– Viktig å reagere tydelig

Nybø påpeker at iNyheter er en liten medieaktør, men at saken deres har blitt mye omtalt både nasjonalt og internasjonalt. 

– I denne saken forsøker de å spre et falskt narrativ om at redaktører, redaktørforeningen og advokater har hemmelige avtaler om hva som kan publiseres. Vi mener det er viktig å reagere tydelig på dette. 

 Mediets opptreden vitner om grunnleggende manglende forståelse for redaktørstyrte mediers virksomhet, uttaler Nybø.

– Pressens rolle er å informere om det som skjer i samfunnet og avdekke kritikkverdige forhold. Dette går tydelig fram av kapittel 1 i Vær varsom-plakaten. Men presseetikken handler også om å kontrollere opplysninger, vise hensyn og omtanke overfor personer som er i ubalanse, respektere kildevernet og unngå forhåndsdømming.

 Hun minner samtidig om at NR i andre sammenhenger har forsvart iNyheters redaktør, og trekker frem da politiet forsøkte å gripe inn i den redaksjonelle friheten til Helge Lurås i 2024 – omtalt i denne saken.

Hun avslutter:

– I veldig mange sammenhenger forsvarer vi folks rett til å ytre seg i offentligheten og er opptatt av en mangfoldig offentlighet. Her handlet det om et nettsted som hevder å følge Vær Varsom-plakaten, og vi har reagert på mangelen på journalistisk håndverk. Da måtte vi si fra – selv om det hører til sjeldenhetene.

Powered by Labrador CMS