Vegard Tjørhom er NRKs Afrika-korrespondent. I november starter han jobben på det afrikanske kontinentet.
Foto: Morgane Fauconnier
NRKs Afrika-korrespondent
Tester ut Nairobi som base – men Vegard Tjørhom utelukker ikke Cape Town helt ennå
NRK-korrespondenten planlegger å sende flyttelasset etter jul.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
I løpet av høsten flytter NRKs Vegard Tjørhom til det afrikanske kontinentet. Her skal han ta over etter Ida Titlestad Dahlback som Afrika-korrespondent.
Da Journalisten sist snakket med Tjørhom i sommer, uttalte han at han kom til å ha base i enten Nairobi i Kenya, eller Cape Town i Sør-Afrika.
– Begge byene kommer med utfordringer og fordeler, sa han til Journalisten i juli.
Nå har Tjørhom bestemt at han skal reise til Nairobi i november og være der frem til jul med sikte på å bli boende der resten av korrespondent-perioden.
– Men skulle det bli behov for å teste ut Cape Town, så er muligheten til stede. Etter jul bør nok flyttelasset sendes, og da må det bestemmes hva det blir til, skriver Tjørhom til Journalisten.
I Kenya er det mindre påvirkning fra vestlig kultur. Dermed også mindre avstand til den gjennomsnittlige afrikaneren og samtidig mindre avstand fra de type sakene Tjørholm ønsker å formidle, mener han. Samtidig er en utfordring i Kenya at homofili straffes med fengsel, og at Tjørholm er selv homofil.
Nylige artikler
DN-redaktøren om hackingen: – Da gikk alarmen hos oss
NRK-veteraner skildrer korrespondentlivets skyggesider: – I leiligheten var det mikrofoner i veggene
Mulig advarsel til Rustad
Selv om Hans Rustad blir kastet ut, er det ikke han som står igjen som den største taperen
Meiner journalistar snakkar for mykje om seg sjølve
Mest leste artikler
Document republiserer PFU-felt innlegg: – Ser det som bevisst provokasjon
NRK-redaktør: – Er fremdeles i sjokk
NRK-korrespondent Philip Lote forteller om sykdom
Steinar Suvatne leder ikke Debatten torsdag
Melder seg ut av redaktørforeningen – i protest mot protesten