Kenneth Fredheim, Line Andersen og Tom Stiansen er del av teamet som dekker Beijing-OL for Discovery.
Foto: Stian Lysberg Solum / NTB
Discovery kutter i OL-delegasjonen: Holder kommentatorene hjemme
Halverer teamet som reiser til Kina.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Discovery struper bemanningen i Kina-OL kort tid før avreise. All norsk kommentering skal skje fra Oslo.
Det bekrefter Discoverys kommunikasjonsdirektør Hanne McBride i en e-post til NTB. Samme avgjørelse har mediehuset gjort i Sverige.
– Den opprinnelige planen var å sende 44 personer til Beijing. Den nye planen er å sende 20 personer. Det viktigste grepet vi gjør, er å flytte all kommentering til Oslo, sier McBride og fortsetter:
– Det er utfordrende å produsere et så stort arrangement som OL i en pandemi, og det er knyttet usikkerhet til eventuelle karantener og isolasjon ved ankomst i Beijing. Forholdene er uforutsigbare, og for å minimere risiko knyttet til produksjonen og de redaksjonelle teamene, har vi besluttet å sende færre folk enn planlagt.
Discovery er rettighetshaver for OL i både Norge og Sverige. McBride understreker at selskapet har gode erfaringer med fjernkommentering fra fjorårets sommerleker i Tokyo.
– Vi har allerede teknisk personell til stede gjennom vår europeiske organisasjon, og med dagens teknologi er det fullt mulig å produsere og levere svært gode sendinger med storparten av bemanningen i Oslo.
– Skulle folk havne i karantene i Beijing, blir det vanskelig å jobbe. Her hjemme kan vi kommentere fra egen stue om det skulle bli nødvendig, sier McBride.
Beijing-lekene starter 4. februar. Discovery vil bruke TVNorge som hovedkanal for den norske OL-dekningen.
Nylige artikler
NRK-veteraner skildrer korrespondentlivets skyggesider: – I leiligheten var det mikrofoner i veggene
Mulig advarsel til Rustad
Selv om Hans Rustad blir kastet ut, er det ikke han som står igjen som den største taperen
Meiner journalistar snakkar for mykje om seg sjølve
Pangram og nynorsk juksing
Mest leste artikler
Document republiserer PFU-felt innlegg: – Ser det som bevisst provokasjon
NRK-redaktør: – Er fremdeles i sjokk
NRK-korrespondent Philip Lote forteller om sykdom
Steinar Suvatne leder ikke Debatten torsdag
Melder seg ut av redaktørforeningen – i protest mot protesten