Tidligere USA-president Donald Trump på et bilde fra juni.
Foto: Brandon Bell / AP / NTB
Trump saksøker Facebook, Twitter og Google
Trump ble kastet ut av Twitter og Facebook etter at tilhengere av ham stormet kongressbygningen etter en tale den avtroppende presidenten holdt i Washington i januar. De to selskapenes begrunnelse var at han oppmuntret til vold.
75-åringen hevder fortsatt at det var han som var valgets rettmessige vinner i november, til tross for at Joe Biden fikk over 7 millioner flere stemmer og ble utropt til vinner av blant andre Trumps egen justisminister.
Onsdag kunngjorde Trump at han saksøker Facebook, Twitter og Google, som han anklager for knebling og svartelisting.
Hyggelige karer
– Jeg har, som ledende representant, levert et stort gruppesøksmål mot de store teknologigigantene, inkludert Facebook, Google og Twitter, samt direktørene deres Mark Zuckerberg, Sundar Pichai og Jack Dorsey – tre virkelig hyggelige karer, sa Trump til journalister på golfklubben sin i Bedminster i New Jersey.
Ifølge Trump støttes søksmålet av «tusenvis av amerikanere» som har opplevd det samme som ham, nemlig å bli utestengt fra sosiale medier.
Demokrati og ytringsfrihet
Trump-organisasjonen America First Policy Institute er også å finne bak saksøkerne.
– Gjennom dette søksmålet står vi opp for amerikansk demokrati og alle amerikaneres ytringsfrihet, demokrater, republikanere, uavhengige, hvem det nå enn måtte være, sa Trump.
– Dette søksmålet er bare begynnelsen, la han til.
Nylige artikler
Avisene han har ansvaret for har fått seks PFU-fellelser i 2025
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement
Både redaktør og kommunikasjonssjef: – Vi har fortsatt redaksjonell frihet
Journalist tiltalt i alvorlig overgrepssak: – Sjokk og sinne
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
TV 2 innrømmer regelbrudd: Risikerer krav på flere hundre tusen kroner
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
Klassekampen-spaltisten fekk pengekrav etter å ha delt eiga sak
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper