ITavisen.no beklager tyveri
Ansvarlig redaktør Tore Neset går ut med en sterk beklagelse av at ITavisen.no publiserte en artikkel som var stjålet fra en konkurrent.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Det er altså ikke bare aktører utenfor bransjen som snylter på journalisters produkter. Tore Neset gikk i dag ut med en beklagelse, der det heter at ITavisen.no tirsdag kom i skade for å publisere en artikkel med innhold hentet fra et annet nettsted. Artikkelen var innsendt av en av leserne og ble publisert på en side leserne selv disponerer i ITavisen.no.
Leserbrevet var en eksakt kopi av en artikkel skrevet av journalisten Willy Verwoerd og publisert i PC World Norge.
- Verwoerd reagerte naturlig nok sterkt på at hans artikkel dukket opp på denne måten, uten vederlag fra ITavisen.no. Lesersiden er et åpent forum der enhver kan legge inn tips, anmeldelser og nyheter. Det fritar imidlertid ikke ITavisen.no for et overordnet redaksjonelt ansvar, skriver redaktør Neset i ITavisen.no.
Lesernes frihet under ansvar holder altså ikke alltid. På bakgrunn av tyveriet legger Neset til:
- Som med så mye annet på nettet er vi her avhengig av tillit og uskrevne kjøreregler - rett og slett alminnelig folkeskikk. Når slikt som dette hender, er det et brudd på denne tilliten.
Tore Neset retter derfor en sterk oppfordring til innsendere om ikke å stjele andres stoff.