De to gravejournalistene Miroslava Breach og Javier Valdez ble drept i Mexico i 2017. De siste tre årene er 47 journalister drept i landet.
Foto: Rebecca Blackwell / AP / NTB
Få forbrytelser mot journalister og aktivister straffes i Mexico
Et av verdens farligste land for journalister.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Rundt 90 prosent av alle forbrytelser som rammer journalister og aktivister i Mexico, ender ikke med straffeforfølgelse, ifølge myndighetene.
De gangene de skyldige blir identifisert, viser det seg i rundt halvparten av tilfellene å være lokale tjenestemenn, sier Alejandro Encinas, som har ansvaret for menneskerettigheter i landets innenriksdepartement.
Lokale tjenestemenn blir ofte provosert over anklager om korrupsjon, men i enkelte tilfeller står de også i ledtog med kriminelle eller forretningsfolk, sier Encinas, som mener det trengs et skjerpet lovverk for å beskytte landets journalister og aktivister.
Mexico er et av verdens farligste land for journalister. De siste tre årene er 47 journalister og 96 miljø- og menneskerettsaktivister drept i landet, viser statistikk fra myndighetene.
Myndighetene har etablert beskyttelsestiltak som inkluderer alarmer og vakter for rundt 500 journalister og 1.000 aktivister, men dette har likevel ikke forhindret at ni av de som hadde slik beskyttelse ble drept.
Nylige artikler
Epstein-dekning: – Må nærmest tvinge folk til å få seg litt søvn
NRK misfornøyd med å være «overredaktør» i Høiby-rettssaken
– Vi er klare for å være en heleid Amedia-avis
Meiner redaktørane har misforstått
Vil gi TV 2 advarsel etter reklametabbe
Mest leste artikler
Inviterte til podkastintervju etter PFU-fellelsene – blankt avvist
– Vil fraråde enhver konservativ å ta en debatt i Aftenposten
Var PFU på feil klode i møte med Thomas Seltzers univers?
NRK: Skal ha seks til åtte nye korrespondenter innen fire år
NRK misfornøyd med å være «overredaktør» i Høiby-rettssaken