Siden begynnelsen av 2022 har Anette Trettebergstuen fulgt opp flere initiativer for bedre dialog mellom mediene og SoMe-plattformene.
Foto: Anna Stjern
Kulturministeren inviterer norske medier og tech-gigantene til dialogmøte
– Det vil komme regelverk som adresserer flere av de aktuelle problemstillingene, sier kulturministeren.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Kultur- og likestillingsminister Anette Trettebergstuen har invitert medieorganisasjoner og -redaksjoner, og teknologi-gigantene som Meta, Google, Tiktok, Twitter, Snapchat, Microsoft og Apple til et dialogmøte 15. juni.
I invitasjonen skriver Trettebergstuen at det i Norge er
fortløpende utfordringer knyttet til at digitale medier og tjenester i stadig større grad utgjør
selve infrastrukturen for den åpne og opplyste offentlige samtalen som grunnloven pålegger
staten å legge til rette for.
– Jeg mener
mediebrukere, redaktørstyrte medier og plattformselskaper har en felles interesse i at
redaksjonelt innhold i størst mulig grad er tilgjengelig på plattformene. Det vil komme
regelverk som adresserer flere av de aktuelle problemstillingene, skriver Trettebergstuen i invitasjonen.
Målet med møtet er å legge til rette for bedre dialog og direkte kontakt når
problemer oppstår og å bidra til at medier og plattformer møtes for å diskutere hvordan de sammen best kan ivareta hensynet til ytringsfrihet og pressefrihet i Norge.
Møtet neste uke følger opp flere initiativer fra ministeren mellom partene. På det første dialogmøtet i mars 2022 startet en direkte dialog
mellom norske medier og Meta og Google.
I mai 2023 møtte dessuten presseorganisasjonene Trettebergstuen for å overrekke sine seks krav til teknologigigantene. Norsk Journalistlag, Norsk Presseforbund, Mediebedriftenens Landsforening og Norsk Redaktørforening var på plass for å understreke behovet for en tydeligere regulering av gigantenes makt.
Håpet til presseorganisasjonene at disse kravene vil sikre en mer regulert og transparent distribusjon av norsk journalistikk.
Nylige artikler
Blir du medieprofeten for året 2026?
KI-bonanza: Dette er tabbene vi husker
Se video fra PFU-møtet
Følg PFU-møtet direkte
Har satt julerekord
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement
Lucia-sjokk i flere redaksjoner
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper