Nettavisen utvider sluttpakke-tilbudet
Nettavisens ansatte får nå noe mer for å forlate sin faste jobb, viser opplysninger Journalisten har fått tilgang til.
Lørdag kunne Journalisten melde at det er varslet om nedbemanning i Nettavisen. Eier Amedia forventer at avisen skal være mer lønnsom nå enn tidligere.
Derfor skal innkjøpt stoff kuttes med rundt to millioner kroner, mens bemanning skal reduserer med mellom to og fire årsverk, og vikarbruk reduseres kraftig, ifølge et notat som ble sendt til alle ansatte.
Journalisten skrev tidligere at de ansatte først fikk et tilbud om sluttpakker på tre måneder oppsigelse og tre måneder etterlønn for ansatte som har arbeidet i avisen i mindre enn ti år, og tre pluss seks måneder for de som har vært der i mer enn 10 år.
Nå har tilbudet blitt utvidet, etter forhandlinger mellom ledelsen og de tillitsvalgte i den lokale klubben.
Ni måneder for 10 års ansiennitet
Tilbudet er nå:
- Jobbet i Nettavisen i inntil tre år: 3 måneder oppsigelse + 3 måneder lønn.
- Jobbet i Nettavisen i mer enn tre år: 3 måneder oppsigelse + 4 mnd måneder.
- Jobbet i Nettavisen i mer enn sju år: 3 måneder oppsigelse + 5 måneder lønn.
- Jobbet i Nettavisen i mer enn ti år: 3 måneder oppsigelse + 6 måneder lønn.
I tillegg gis det tilbud om karriereveiledning, og det vil være mulig å diskutere forskyvning av når sluttpakkene slår ut.
De ansatte oppfordres til å ta kontakt med ledelsen, dersom man ønsker å søke om sluttpakke, men man kan også få avslag på søknaden, står det i et notat Journalisten har fått tilgang til.
– Jeg oppfatter at innretningen på frivillige sluttpakker er et forhold mellom arbeidsgiver og arbeidstaker, så jeg vil ikke gå i detaljer om betingelsene eksternt, svarer sjefredaktør Gunnar Stavrum når Journalisten tar kontakt.
Forventer 17 millioner i overskudd
Ifølge det interne notatet forventer Amedia et overskudd fra Nettavisen på 7,5 prosent av omsetningen, noe som vil tilsvare rundt 17 millioner kroner. Nå styrer avisen mot et overskudd i 2025 på om lag 13 millioner, som kun tilsvarer rundt 5 prosent.
– Vi kan være enige eller uenige, men det er eieren som bestemmer hva som er kravet til lønnsomhet, sa Stavrum på et allmøte, ifølge notatet.
I ettertid har det kommet reaksjoner fra de tillitsvalgte, som blant annet forventer at konsernledelsen går foran med et godt eksempel i sin egen pengebruk.
LES OGSÅ:
Nylige artikler
Hvordan dekke en redaktør som bryter alle normer?
17 kjappe
iTromsø er årets mottaker – nå avvikles Anne Jacobsens minnepris
20 år etter vet vi fremdeles ikke hvem som sto bak drapet
Har analysert Watch Media: – Synes det er spesielt
Mest leste artikler
NRK ba ansatte slutte å strømme gravferden på nettet
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
Forkaster Se og Hørs anke etter Høiby-rettssaken
NRK rettet konklusjon fra covidstudie – så måtte de rette rettelsen
Journalistisk FOMO og sutring