NRK deles
NRK-styret har gått inn for å dele NRK i to divisjoner.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Som Journalisten omtalte i forrige uke ønsker kringkastingssjef Hans-Tore Bjerkaas å dele inn NRK i to divisjoner, en for produksjon på Marienlyst – og en for produksjonen som ligger utenfor.
NRKJ stiller seg i utgangspunktet positiv til forslaget, men er samtidig også skeptiske til deling av nyhetsdivisjonen og skillet mellom Oslo og resten av landet.
– Det er det jeg bekymret for. Det er lenge siden noen gikk til valg på by og land – hand i hand, kanskje Bjerkaas skulle låne noen plakater av Arbeiderpartiet. Det at vi ikke har hatt denne type deling tidligere, har bidratt til en maktbalanse i NRK. Men noe sier meg at de er bevisst på akkurat dette og jobber med å få det til, sa NRKJ-leder Pål Hansen.
Onsdag vedtok NRK-styret å gå for forslaget til Bjerkaas.
– Nå skal vi sammen med de ansattes organisasjoner bruke høsten på å klargjøre og utrede hvordan de ulike tiltakene skal praktisk gjennomføres. Og så er ambisjonen at den nye organisasjonen skal være på plass i januar, sier kommunikasjonssjef Sigurd Sandvin.