Schibsted kjøper mer i Adressa

Schibsted har sikret seg negativ kontroll over Adresseavisen. Det er ventet at mediekonsernene nå ønsker å kapre større eierandeler i regionavisene.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Oppkjøpet kan være første skritt i retning av at mediekonsernene sikrer seg kontroll over de store regionavisene, en mulighet som åpner seg i forbindelse med at Stortinget om kort tid vedtar nye regler for medieeierskap i Norge.

Schibsted eide fra før 31,9 prosent av aksjene i Adresseavisen. Gjennom kjøpet av 19 442 aksjer kommer konsernet opp i en eierandel på 34,3 prosent. Det gir Schibsted såkalt negativ kontroll i selskapet, ved at konsernet kan blokkere forslag som krever to-tredjedels flertall.

Interessert i mer

Konsernsjef Kjell Aamot signaliserte tidligere i år at Schibsted er interessert i å eie mer i regionavisene. Både Schibsted og Orkla Media er storaksjonærer i flere regionaviser, deriblant Bergens Tidende og Adresseavisen. Ingen av konsernene har hatt full kontroll over avisene, men de foreslåtte reglene for medieeierskap gir muligheter for at konsernenes eierskap i regionene økes. Det har vært spekulert i at Schibsted og Orkla Media vil dele avisene mellom seg, og det mest sannsynlige er at Schibsted tar kontroll i Adresseavisen og Orkla tar grep i Bergens Tidende.

Konsernene, i første rekke Schibsted, må imidlertid holde sitt samlede eierskap på nasjonalt nivå under 40 prosent.

Kan kjøpe hele Adressa

Ifølge Kulturdepartementets nye forslag til inndeling av medieregioner i Norge kan Schibsted kjøpe opp hele Adresseavisen, uten å komme i strid med maksimalgrensen på 60 prosent for kontroll med avisopplaget i den foreslåtte Trøndelag-regionen. Gjennom sin eierandel kontrollerte Schibsted fra før 14,4 prosent av det samlede avisopplaget i denne regionen.

Forslaget fra departementet har vært ute på høring, og det er ventet at Stortinget vedtar regioninndelingen seinere i år.

Powered by Labrador CMS