Stor utlufting i NRK-styret

Tidligere statsråd Eldbjørg Løwer er utnevnt til ny styreleder i NRK. Dagens generalforsmaling i NRK vedtok også å presisere NRKs allmennkringkasteroppdrag.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Den nye styrelederen har vært direktør i Kongsberg Nærings- og Handelskammer, programstyreleder i Norges forskningsråd og innehar i tillegg flere styreverv. Hun har tidligere vært arbeids- og administrasjonsminister og forsvarsminister. I tillegg har hun vært ordfører i Kongsberg kommune.

Løwer etterfølger daglig leder Anne Carine Tanum som slutter etter eget ønske, oppgis det i en pressemelding fra Kulturdepartementet. Av de aksjonæroppnevnte styremedlemmene er det kun tidligere redaktør Thor Bjarne Bore og direktør Stig Herbern som blir med videre. Nye styremedlemmer er jusprofessor Kåre Lilleholt (Bergen), tidligere statssekretær Christine B. Meyer (statssekretær for Høyre under Victor Norman i Arbeids- og administrasjonsdepartementet, Bergen) og SVs varaordfører i Tromsø, Pia Svensgaard.

Det er en meget omfattende utskifting kulturminister Valgerd Svarstad Haugland har foretatt på dagens generalforsamling. Foruten Tanum forlater nå universitetsdirektør Kåre Rommetveit (Bergen), høyesterettsadvokat Else Bugge Fougner (Bærum) og rådgiver Hilde Sjurelv, Tromsø NRK-styret.

Presiserer allmennkringkastingsoppdraget

Ekspedisjonssjef Roy Kristiansen i Kulturdepartementet opplyser at generalforsamlingen også har vedtatt endringer i kringkastingsloven som innebærer en presisering av NRKs allmennkringkastingsoppdrag.

- Endringene innebærer en nærmere presisering av allmennkringkasteroppdraget til NRK og betyr at NRK blant annet. skal sikre befolkningen adgang til vesentlig samfunnsinformasjon og debatt. NRK skal bidra til å styrke norsk språk, identitet og kultur. Virksomheten skal preges av høy etisk standard og over tid være balansert, sier Kristiansen.

Allmennkringkastingstilbudet i fjernsyn skal dessuten gjøres tilgjengelig for døve og hørselshemmede ved at NRK skal ta sikte på at alle programmene skal tekstes.

Nye programkrav

NRKs samlede riksdekkende programtilbud både i radio som fjernsyn blant annet. skal inneholde daglige norskspråklige programmer for barn under 12 år, daglige sendinger for den samiske befolkning, jevnlige programmer for barn og unge på samisk, programmer som gjenspeiler mangfoldet i norsk kulturliv, formidling og produksjon av drama som gjenspeiler norsk språk, identitet og kultur, formidling og produksjon av norsk musikk.

Minst 35 prosent av sendingene skal bestå av norsk musikk og sportssendingene skal dekke både bredden i norsk idrettsliv - herunder funksjonshemmedes idrettsutøvelse - og store idrettsbegivenheter. Det legges også vekt på formidling av scenekunst og musikk fra statlig finansierte kulturinstitusjoner.

NRK skal også hvert år innen utgangen av april utarbeide et allmennkringkastingsregnskap som skal redegjøre for selskapets programvirksomhet i det foregående år, relatert til de forpliktelser som er fastsatt.

Powered by Labrador CMS