Flere medier er nektet adgang til Opecs møte i Wien i neste uke.
Foto: Lisa Leutner / AP / NTB
Store medier nektes adgang til Opec-møte
Bloomberg, Reuters og Wall Street Journal er nektet adgang til Opecs møte i Wien i neste uke. Det samme skjedde før Opecs møte tidligere i juni.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– Vi er svært bekymret over at Opec ekskluderer enkelte journalister, deriblant fra Bloomberg, fra neste ukes møte, uttaler nyhetsbyrået Bloomberg.
De oppfordrer sterkt Opec om å la journalister fra store nyhetsmedier delta. Også Reuters bekrefter at de er nektet adgang, mens en kilde med kjennskap til situasjonen sier til AFP at Wall Street Journal også er blant dem som ikke er invitert.
Opec-møtet holdes 5. og 6. juli. Blant dem som skal tale, er Saudi-Arabias energiminister prins Abdulaziz bin Salman, administrerende direktør Bernard Looney i BP og EUs energikommissær Kadri Simson.
Det østerrikske utenriksdepartementet vil ikke kommentere saken, men «understreker at pressefrihet, inkludert å legge til rette for at medier kan dekke politisk utvikling, er en hjørnestein i ethvert demokratisk samfunn».
Nylige artikler
Vil ha Scheie på Brasil-kampen – dette svarer NRK
KI-krangel i NRK Finnmark: – Ganske forbanna
Har dømt Dagbladet i årevis: – Nå har jeg faktisk troa
Varsler lavere pressestøtte for nisjeaviser: – Helt hull i hodet
TV 2s utsendte i Venezuela: – Det som har rysta mest, er å se ødeleggelsene
Mest leste artikler
Vil ha Scheie på Brasil-kampen – dette svarer NRK
Har dømt Dagbladet i årevis: – Nå har jeg faktisk troa
Politiet om alternative medium: – Er du journalist eller aktivist?
Den importerte vreden: Hvordan Espen Teigen kopierer Tommy Robinson
Den rungende stillheten i NJ