Tune saksøker UDI
Asyladvokat Terje Tune lar TV 2 i fred, men saksøker sin tidligere arbeidsgiver Utlendingsdirektoratet (UDI).
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Det var TV 2 som med hjelp av skjult kamera rettet oppmerksomheten mot Tune og hans utradisjonelle metoder for å hjelpe asylsøkere til opphold i Norge. Han var da ansatt i advokatkontoret Furuholmen, men kom dit fra en jobb i UDI. Direktoratet reagerte på avsløringen med å anmelde Tune, men politiet har nå henlagt anmeldelsen fordi de mener Tune ble utsatt for en provokasjon av TV 2 og at det dermed ikke er grunnlag for å påstå en straffbar handling, slik UDI gjorde.
- De har ikke hatt grunnlag til å anta at Terje Tune har overtrådt verken straffeloven eller utlendingsloven, konkluderer politiet, og da har UDI selv et ansvar for den anmeldelsen de inngir, sier Tunes advokat Jon Christian Elden til NRK.
Han menert UDI bør straffes for falske anklager og ærekrenkelse. UDIs fungerende informasjonssjef Geir Løndal sier til NRK at direktoratet vil forholde seg til en eventuell anmeldelse når den kommer. TV 2 blir ikke berørt av det rettslige etterspillet.