Evan Gershkovichs advokater sier tirsdag at journalisten er i god form til tross for pågripelsen. På bildet snakker advokat Daniil Berman med pressen i forrige uke.
Foto: Reuters / NTB
Evan Gershkovich
Wall Street Journal-journalist har fått møte sine advokater
Wall Street Journal-journalisten Evan Gershkovich, som er siktet for spionasje i Russland, har for første gang fått møte advokatene sine.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– Evans advokater fikk møte ham i fengselet i dag. De sier Evans helse er god, og at han er takknemlig for støtten han får fra hele verden, opplyser sjefredaktør i Wall Street Journal, Emma Tucker, i en pressemelding tirsdag.
– Vi står sammen med Evan og fortsetter å oppfordre til hans løslatelse, sier hun videre.
Den 31 år gamle journalisten var på oppdrag for avisen i byen Jekaterinburg i Russland da han ble pågrepet. Torsdag forrige uke bestemte en domstol i Moskva å varetektsfengsle ham i to måneder for mistanke om spionasje mot Russland.
Ifølge Reportere uten grenser gransket amerikaneren leiesoldatgruppen Wagner da han ble pågrepet.
Evan Gershkovich er den første amerikanske journalisten som er pågrepet og siktet for spionasje i Russland siden 1986.
Nylige artikler
Blir du medieprofeten for året 2026?
KI-bonanza: Dette er tabbene vi husker
Se video fra PFU-møtet
Følg PFU-møtet direkte
Har satt julerekord
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement