Anne Weider Aasen og resten av PFU konkluderte med at Adressavisen brøt god presseskikk i omtale av vold på en fotballbane.
Foto: Marte Vike Arnesen
Pressens Faglige Utvalg
Adressa felt i PFU for artikkel om vold på fotballbane
«Avisen burde vist større hensyn til de fornærmede barna», skriver PFU.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
En artikkel i Adresseavisen om vold og trusler blant ungdom på fotballbanen, endte med fellelse i årets første møte hos Pressens Faglige Utvalg (PFU).
Saken ble behandlet lukket, og Adressavisen ble felt for brudd på Vær varsom-plakatens punkt 4.8, og omtale av barn.
De foresatte til to gutter som skal ha blitt utsatt for vold og trusler på en fotballbane, mener Adresseavisen brøt god presseskikk fordi både guttene og gjerningspersonene kunne kjenne igjen hendelsene i artikkelen. Nå må guttene leve i frykt for represalier, mener klager.
Adressavisen beklager i tilsvaret at klager har opplevd artikkelen som negativ, men mener de ikke har brutt god presseskikk. De viser blant annet til at en e-post fra foresatte ble lest opp i et åpent møte, der Adresseavisen var invitert.
Det ville ikke vært mulig å få frem alvoret dersom redaksjonen skulle utelatt så mange detaljer at de involverte ikke ville kunne kjenne hendelsene igjen, mener avisen.
Adresseavisen ble imidlertid ikke hørt av utvalget, som reagerer på at Adresseavisen ikke var i kontakt med de involverte familiene før publisering for å undersøke hvordan de stilte seg til saken.
«Da redaksjonen manglet denne kildekontrollen, kunne ikke avisen beskrive hendelsene med et slikt detaljnivå. Avisen burde vist større hensyn til de fornærmede barna», skriver PFU i sin uttalelse.
Nylige artikler
Aftenposten felt for TikTok–søkefelt – her skjer det samme med Subjekt
NJ svikter frilanserne
Jobber fortsatt for flere akkrediteringer til fotball-VM
TikTok-videoen som felte Aftenposten
Følg PFU-møtet direkte
Mest leste artikler
Åpner om kjendisstatusen: – Tidvis helt forferdelig
Aftenposten felt for TikTok–søkefelt – her skjer det samme med Subjekt
«Å ja, her kommer jo Flåklypa Tidende»
– Hadde denne dekningen vært standard, tror jeg ikke et eneste overgrep hadde blitt anmeldt
NJ sier opp frilansavtale: – Blir lite respektert