Onsdagens møte i Pressens Faglige Utvalg, før dørene ble stengt.
Foto: Marte Vike Arnesen
Pressens Faglige Utvalg
PFU: Publiserte personlige opplysninger som ikke var relevante for saken
Harstad Tidende brøt god presseskikk.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Harstad Tidende har brutt god presseskikk, konkluderte Pressens Faglige Utvalg (PFU) på onsdagens møte i en sak som ble behandlet bak lukkede dører.
Avisen ble felt på to punkter i Vær varsom-plakaten for artikkelen «Far og sønn dømt til fengsel etter at de tente på sitt eget hus».
PFU kom fram til at avisen i sin omtale av rettssaken publiserte personlige opplysninger som ikke var relevante for saken og som påførte mannen unødige belastninger.
Utvalget mente også at avisen ikke hadde grunnlag for å slå fast at mannen var medeier av huset som brant.
Konklusjonen ble derfor at Harstad Tidende har brutt god presseskikk på punktene 3.2 og 4.3 i Vær varsom-plakaten.
Det første punktet pålegger mediene å vise respekt for menneskers privatliv, og ikke fremheve personlige og private forhold når dette er saken uvedkommende. Mens punkt 3.2 handler om kontroll av opplysninger.
Nylige artikler
Foreslår dobbeltstemme til PFU-møteleder – men PFU går imot
Følg debatten: PFU-endringer under lupen
Svaret på journalistens innsynsklage gikk til avisas Altinn-konto: – Unødvendig å holde på sånn
Millionbutikk fra kjøkkenbordet: – Vi gjør alt sjæl
Schibsteds ublu prislapp på privatliv
Mest leste artikler
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Millionbutikk fra kjøkkenbordet: – Vi gjør alt sjæl
Farvel med en mektig og fargerik fagforeningsleder
Meiner vi har nådd toppen for nettaviser
NRKs korrespondent i Kina: – Hindret i å utføre arbeidet