IT-avisen spredte rase-vitser

»100 good nigger-jokes» slo IT-avisen opp i går. Rasistiske vitser fikk fritt utløp og moderatoren deltok selv, skriver VG.

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Under debattittelen «100 good niggerjokes» ble vitser av det grovere slaget publisert. Diskusjonen pågikk for fullt blant IT-avisens debattanter onsdag kveld.

IT-avisens moderator som skal sørge for at lovstridige innlegg ikke blir publisert eller blir fjernet, deltok selv aktivt i debatten:

- Det kommer nok mange sinte kommentarer her, men det er jo noe av det som er gøy å lese, skriver moderatoren i et av sine debattinnlegg.

Ansvarlig redaktør for IT-avisen har en spesiell forklaring på det inntrufne: IT-avisen benytter flere frivillige som arbeider som debatt-moderatorer. Dette er ofte personer uten journalistisk bakgrunn, forklarer ansvarlig redaktør Tore Neset til VG Nett.

Rettelse:

Det var ikke IT-avisens moderator som deltok i debatten om «100 good niggerjokes», men en som utga segfor moderator ved å ta dette kallenavnet. Redaktør Tore Neset kommenterer selv saken på IT-avisen.no.

Powered by Labrador CMS