Navn: Asbjørn Olsen (41) Jobb: Reporter i TV 2-nyhetene
Sikkerheten på flyplassene er kraftig skjerpet de siste årene, men ved enkle virkemidler viste TV 2-nyhetene hvor lett det er å komme seg forbi sikkerhetskontrollen. Journalist Asbjørn Olsen forteller at redaksjonen ble tipset om sikkerhetshullet.
– Egentlig hadde vi tenkt å gi tipseren vanlig kildevern, men siden han selv ønsket å stå fram, lagde vi en oppfølger dagen etter med tipseren.
Stuntet gikk ut på at Olsen kommer seg gjennom en sluse med tre sikkerhetsdører som kun åpnes innenfra.
– Hvor mange var i sving under reportasjen?
– Vi var seks mann som rykket inn på Gardermoen. Tre medhjelpere, to fotografer og meg selv.
De tre medhjelperne gikk først gjennom sikkerhetskontrollen, og kunne deretter åpne én og én dør slik at reporteren fikk sendt ei veske gjennom slusen. I veska lå det en plastpistol og håndgranater uten sprengstoff. Deretter passerte reporteren den ordinære sikkerhetskontrollen uten skummel håndbaggasje.
– Hva slags reaksjoner har du fått på innslaget?
– Jeg har aldri fått så mange positive reaksjoner noen gang. Mange synes saken var bra fortalt, og vi har fått masse tips om tilsvarende sikkerhetshull på andre flyplasser i landet.
Det er visst nok heller ikke dagligdags i TV 2 at sjefen skryter av enkeltinnslag…