Digitalt tv-nett forsinkes
Det nye digitale bakkenettet for tv forsinkes med minst ett år. Årsaken er at myndighetene likevel ikke deler ut konsesjonen før jul, fordi Stortinget først skal behandle saken.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
I nærmere tre år har NRK og TV 2s ledelse presset på for å få myndighetene til å gi dem konsesjon til å etablere et nytt, digitalt tv-nett som skal erstatte dagens analoge sendenett. NRK og TV 2 har etablert det felles selskapet Norges televisjon for å etablere og drifte det digitale tv-nettet.
Etter at Kulturdepartementet lyste ut en konsesjon for et nytt bakkenett i sommer, sa kulturministeren at hun ville dele ut en konsesjon før jul. Nå bekrefter statssekretær Yngve Slettholm i Kulturdepartementet at saken først vil bli sendt til Stortinget i form av en stortingsmelding, skriver Dagens Næringsliv.
- Etter alt å dømme vil den det. Stortinget bør få anledning til å behandle bakkenettet som egen sak, sier Slettholm til avisa.
Dermed blir digitalprosjektet utsatt enda en gang etter at en konsesjonsutlysning først ble forsinket i halvannet år. En stortingsmelding vil bli lagt fram i løpet av neste år. Det er uvisst om Stortinget rekker å behandle saken i løpet av 2003, ifølge DN.