DEBATT:

Sjelden feil å ta ansvar

Den sterke TV 2-dokumentaren om tidligere stortingspresident Eva Kristin Hansen kaller både på omtanke og medfølelse.

Eva Kristin Hansen i TV 2-programmet Vårt lille land.
Publisert
Lesetid: 1 min
  • Dette er et debattinnlegg. Innlegget uttrykker skribentens egne synspunkter.

Sjefredaktør i Adresseavisen, Kirsti Husby, sier i Dagsnytt 18 fredag 2. mai 2025, at Adresseavisen har gjort jobben som forventes av pressen i Pendlerbolig-saken. 

Pressen, som den fjerde statsmakt, skal overvåke og kritisere maktmisbruk. Husby tar derfor ikke refs fra Arbeiderpartiets Trond Giske verken for manglende gravejournalistikk i saken eller manglende avisoppslag om at tidligere stortingspresident Eva Kristin Hansen ble frikjent i Pendlerbolig-saken.

Bakgrunnen for Dagsnytt 18-innslaget og Giskes engasjement denne fredagen, er at Eva Kristin Hansen forteller i TV 2 dokumentaren Vårt lille land at Pendlerbolig-saken kostet henne helsen og karrieren.

Norsk presse er kjent for sin ansvarsfølelse og sterke vektlegging av presseetikk, særlig gjennom Vær varsom-plakaten, som setter strenge retningslinjer for blant annet omtanke. Norsk presse vet at medieoppslag om enkeltpersoner, kan bli livsendrende.

Den sterke TV 2-dokumentaren kaller både på omtanke og medfølelse. Da Trond Giske kritiserte Adresseavisen og foreslo at Vær varsom-plakaten måtte ha vært aktuell for en sak politiet enda ikke hadde etterforsket ferdig, gikk sjefredaktør Husby i forsvar og omtalte Pendlerbolig-saken som om Hansen fremdeles var i rollen som stortingspresident og mistenkt for lovbrudd. 

Hadde stortingspresidenten brutt norsk lov, hadde dette vært en svært alvorlig sak og en skandale for Stortinget. Det var derfor nødvendig at Adresseavisen rapporterte om saken. Men med frifinnelsen av Hansen, endret saken seg. Hansen hadde ikke misbrukt makten sin og Adresseavisen er ansvarlig for oppslagene i saken.

Ifølge prosessfilosofen Alfred North Whitehead, hvis filosofi beskrives som tilblivelsens filosofi (the philosophy of becoming), skaper prosessene mennesket og ikke motsatt. Det er ikke så enkelt som Descartes vil ha det til: «Jeg tenker, altså er jeg». Mennesket skapes ut fra verden. Vi skapes ut fra den kontekst vi er i.

Da Pendlerbolig-saken var ferdig etterforsket, Hansen frikjent og ikke lenger stortingspresident, endret rollene seg. Eva Kristin Hansen er ikke lenger i noen maktrolle.

Som representant for pressen viste sjefredaktøren verken medfølelse eller uttrykte beklagelse for Hansens livssituasjon overfor Giske på Dagsnytt 18. Burde ikke sjefredaktør Husby ha anerkjent at medieoppslagene om Pendlerbolig-saken har hatt alvorlige konsekvenser for Eva Kristin Hansens helse og arbeidsliv? 

Dette ville synliggjort at Adresseavisen er seg bevisst at tidligere stortingspresident Hansen bukket under for det negative medietrykket. Og ikke minst, det ville vært et uttrykk for anstendighet overfor et medmenneske.

Powered by Labrador CMS